1. Anasayfa
  2. Mesleki Arapça

12. Sınıf Mesleki Arapça Ders Kitabı (3.Ünite – 2. Ders)


1

12. Sınıf Mesleki Arapça Ders Kitabı (3.Ünite – 2. Ders) HİCRETTEN SONRA NEBİ (SAV) HAYATI – Hudeybiye’den Önce Nebi (sav) Savaşları

Anadolu İmam Hatip Lisesi, İmam Hatip Lisesi ve Anadolu İmam Hatip Fen ve Sosyal Bilimler proje okullarında okutulan 12. Sınıf Mesleki Arapça Ders Kitabı (3.Ünite – 2. Ders) HİCRETTEN SONRA NEBİ (SAV) HAYATI – Hudeybiye’den Önce Nebi (sav) Savaşları konusunun tercümesini buradan inceleyebilir, en altta bulunan BURADAN İNDİREBİLİRSİNİZ yazısına tıklayarak PDF formatında indirebilirsiniz.

Hazırlayan:

Abdulkerim BAKIR
Kızıltepe Özcan Yıldız AİHL – İHL Meslek Dersleri Öğretmeni

12. Sınıf Mesleki Arapça Ders Kitabı (3.Ünite – 2. Ders) Metin Tercümesi

Hudeybiye Barışı’ndan sonra Hayber’deki Yahudiler, Müslümanların onların ehli kitap olmalarından dolayı kendilerine güzel muamelede bulunmalarına rağmen, İslam mesajını bitirmek için düşünmeye başladılar. Bundan dolayı Müslümanları, Hayber’i kuşattı. Resullah (sav) ve onun ashabı sekiz kaleden oluşan Hayber’i fethettiler ve onların reisi barış istemek zorunda kaldı.

Kureyşliler de Müslümanlarla olan anlaşmayı korumadı ve kendileriyle ve Müslümanlarla anlaşması olan Huzaa Kabilesi ‘ne saldırdı. Resulllah (sav) bunu öğrendiğinde Mekke’yi fethetmek için ordusunu hazırladı ve hicretin 8. Yılında Mekke’ye girinceye kadar hareket etti. Onunla birlikte Müslümanlardan yaklaşık on bin kişi vardı. İbn-i Hişam dedi ki : “Mekke’nin fethine şahitlik eden Müslümanların sayısı 10 bindi… Onların çoğunluğu Kureyş, Ensar ve onların arkadaşlarıydı. Müşriklere karşı kazandığında onlara şöyle dedi: “Ey Kureyş topluluğu size ne yapacağımı düşünüyorsunuz?” Dediler ki : ” “Sen kerem ve iyilik sahibi bir kardeşsin! Kerem ve iyilik sahibi bir kardeş oğlusun! Ancak bize hayır ve iyilik yapacağına inanırız.” Onlara şöyle dedi: “Gidiniz, sizler serbestsiniz.” Onlara iyi davrandı. Onların arasında teslim olduktan güven yayıldı.

Hicretin sekizinci yılında Rumlar, Müslümanlara saldırdı. Hicretin dokuzuncu yılında tekrar saldırmayı denediler. Nebi (sav) Tebuk Gazvesinde onların karşısına çıktı.

Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  1. 6 Mart 2019

    TEŞEKKÜRLER

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir