1. Anasayfa
  2. Mesleki Arapça

12. Sınıf Mesleki Arapça Ders Kitabı (3.Ünite – 1. Ders)


0

12. Sınıf Mesleki Arapça Ders Kitabı (3.Ünite – 1. Ders) HİCRETTEN SONRA NEBİ (SAV) HAYATI – Hicret ve Nebi (sav) Medine’deki Uygulamaları

Anadolu İmam Hatip Lisesi, İmam Hatip Lisesi ve Anadolu İmam Hatip Fen ve Sosyal Bilimler proje okullarında okutulan 12. sınıf Mesleki Arapça ders kitabının 12. Sınıf Mesleki Arapça Ders Kitabı (3.Ünite – 1. Ders) HİCRETTEN SONRA NEBİ (SAV) HAYATI – Hicret ve Nebi (sav) Medine’deki Uygulamaları konusunun tercümesini buradan inceleyebilir, en altta bulunan BURADAN İNDİREBİLİRSİNİZ yazısına tıklayarak PDF formatında indirebilirsiniz.

Hazırlayan:

Abdulkerim BAKIR
Kızıltepe Özcan Yıldız AİHL – İHL Meslek Dersleri Öğretmeni

12. Sınıf Mesleki Arapça Ders Kitabı (3.Ünite – 1. Ders) Metin Tercümesi

Allah şöyle buyurdu. “Andolsun, size içinizden öyle bir peygamber gelmiştir ki, sizin sıkıntıya uğramanız ona ağır gelir, size çok düşkündür, müminlere karşı şefkat ve merhamet doludur. (Tevbe – 128)

Resul (sav) alemlere rahmet olarak gönderildi. Bu durum onun hayatında hicretten önce ve sonra ortaya çıktı. Allah’ın Resulu (sav) Medine’ye hicret ettiğinde yaptığı ilk iş devlet işlerinin ve başka şeylerin yapıldığı ve içerisinde namaz kılınan bir mescit inşa etmekti. Ehli Suffe’den fakirler onda oturuyordu. Daha sonra Ensar ve Muhacir arasında kardeşlik anlaşması yaptı. Mekke-i Mükerreme’den bütün mallarını arkalarında bırakarak gelen muhacirleri, Resulullah (sav) Ensar’la kardeş yaptı.

Hicretten sonraki üçüncü iş, Yahudi ve Müslümanlardan Medine içindeki tarafların hepsine düzenlemeler getiren Medine Vesikası olarak bilinen ve anayasaya benzeyen bir vesikayı yazılı hale getirmesiydi.  İbn-i Hişam dedi ki : “ Resulullah (sav), muhacir ve ensar arasında bir anlaşma yazdırdı. Anlaşmaya Yahudilere ait sözleri de ekledi. Onları dinlerinde ve mallarında özgür bıraktı. Aleyhlerinde onlara şartlar koştu.”

Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir