Telegram Grubumuz

12. Sınıf Mesleki Arapça Ders Kitabı (2.Ünite – 3. Ders)

12. Sınıf Mesleki Arapça Ders Kitabı (2.Ünite – 3. Ders) KURANI KERİM KISSALARI- Allah’ın Peygamberi İbrahim’in Kıssası

Anadolu İmam Hatip Lisesi, İmam Hatip Lisesi ve Anadolu İmam Hatip Fen ve Sosyal Bilimler proje okullarında okutulan 12. sınıf Mesleki Arapça ders kitabının 12. Sınıf Mesleki Arapça Ders Kitabı (2.Ünite – 3. Ders) KURANI KERİM KISSALARI- Allah’ın Peygamberi İbrahim’in Kıssası konusunun tercümesini buradan inceleyebilir, en altta bulunan BURADAN İNDİREBİLİRSİNİZ yazısına tıklayarak PDF formatında indirebilirsiniz.

Hazırlayan:

Abdulkerim BAKIR
Kızıltepe Özcan Yıldız AİHL – İHL Meslek Dersleri Öğretmeni

12. Sınıf Mesleki Arapça Ders Kitabı (2.Ünite – 3. Ders) Metin Tercümesi

İbrahim’in kavmi putlara tapıyordu. Onları tevhide çağırdı ve onlara dedi: “Bu taptığınız putlar nedir? (Enbiya – 52) Ona, bunun atalarının işlerinden olduğunu söyleyerek cevap verdiler. “İbrahim, “Andolsun, siz de, atalarınız da apaçık bir sapıklık içindesiniz” dedi.” (Enbiya – 54) Sonra onlara gerçeği delilleriyle birlikte açıkladı.

“İbrahim, dedi ki: “Hayır! Rabbiniz, göklerin ve yerin Rabbidir. O, bunları yaratandır…” (Enbiya – 56) Öyleyse yaratana ibadet etmek gerekir. Fakat onun kavmi şirkte ısrar etti. Onların putlarını devirmeyi yemin etti. Onların bayram günü gelip, bayramı kutlamak için şehir dışına çıkıncaya kadar bekledi. Ondan kendileriyle beraber çıkmasını istediler. Ben hastayım.

İbn-i Kesir şöyle dedi: “Allah dışındaki putlara tapmaktan kalbin rahatsız olması.” Onların en büyük putu hariç putları kırdı. Döndüklerinde putları kırılmış buldular. Şoka girdiler, öfkelendiler ve yapanı sordular. İbrahim’i suçladılar.

Onlara alay ederek şöyle dedi: “Hayır! Bunu şu büyükleri yapmıştır. Konuşabiliyorlarsa, onlara sorun bakalım!” (Enbiya – 63) Onu ateşte yakmak istediler. Fakat Allah, Halil-i İbrahim’i kurtardı ve ateşe onu yakmamasını emretti.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

8 Yorum

 1. hocam e postaya gönderebilir misiniz?

 2. 19 Şubat 2019, 05:31

  hocam teşekkürler 12.sınıf ders kitabının seslendirmesi varmı

  • Yönetici 20 Şubat 2019, 22:37

   kitabın seslendirmesini DOGM tarafından yapıldı. DOGM sitesinde “DOGM EBA Materyal” diye bir bölüm var. oradan ulaşabilirsiniz.

 3. 20 Eylül 2020, 00:18

  Çok güzel ellerinize sağlık 12 sınıf metin tercümelerini niçin kitap haline getirmesinin.hepsini nasıl elde edebilirim.e mail e gönderir misiniz

 4. Güncel olanlar nerede acaba

Giriş Yap

Abdulkerim Bakır ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!