1. Anasayfa
  2. Mesleki Arapça

12. Sınıf Mesleki Arapça Ders Kitabı (1.Ünite – 3. Ders)


0

12. Sınıf Mesleki Arapça Ders Kitabı (1.Ünite – 3. Ders) TEVHİD VE ŞİRK – Peygamberlik

Anadolu İmam Hatip Lisesi, İmam Hatip Lisesi ve Anadolu İmam Hatip Fen ve Sosyal Bilimler proje okullarında okutulan 12. sınıf Mesleki Arapça ders kitabının “12. Sınıf Mesleki Arapça Ders Kitabı (1.Ünite – 3. Ders) TEVHİD VE ŞİRK – Peygamberlik” konusunun tercümesini buradan inceleyebilir, en altta bulunan BURADAN İNDİREBİLİRSİNİZ yazısına tıklayarak PDF formatında indirebilirsiniz.

Hazırlayan:

Abdulkerim BAKIR
Kızıltepe Özcan Yıldız AİHL – İHL Meslek Dersleri Öğretmeni

12. Sınıf Mesleki Arapça Ders Kitabı (1.Ünite – 3. Ders) Metin Tercümesi

Peygamberlik konusu tevhid ilminin ikinci konusudur. Onda, nübüvvetin anlamı, peygamberlerin isimleri, vahyin anlamı ve peygamberlerin sıfatları vardır. Resul, Allah’ın ona tebliği emrettiği ve şeriatı vah yettiği kişidir.

Bizim Peygamberimiz (sav), nebilerin ve resullerin sonuncudur. Allah şöyle buyurdu. “ Muhammed, sizin adamlarınızdan birisi değildir. Fakat Muhammed, Allah’ın resulü ve peygamberlerin sonuncudur.”. (Ahzab – 40) Buhari ve Müslim Peygamberin sözünü rivayet etti: “Ben Peygamberlerin sonuncusuyum.”

Resullerin onları diğerlerinden ayıran sıfatlar vardır. Sabuni dedi ki: “Peygamberlerde, onu diğerlerinden farklılaştıran özellikler olmalıdır. Bu sıfatlarla yarattıkları ile Allah arasında elçi olmaya layık olurlar. Bu sebeple dönemlerinin yaşayanlarının en zekileri olurlar.” (El-Bidayet-ü min el-Kifaye – 95)

Bütün peygamberlerin beş sıfat ile nitelendirildiklerine inanmamız gerekir. Bu; Güvenirlik, Doğruluk, Zekilik, Günahsızlık ve kendisine emredileni tebliğ etmek.

 

Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir